Sekcja Zabytkowy Tabor

Towarzystwo Miłośników Wrocławia już od powstania, czyli od 1956 roku ma jako jeden z celów statutowych ochronę i dbanie o dziedzictwo wrocławskiej komunikacji miejskiej. W 1970 na ulice Wrocławia wyruszył pierwszy tramwaj historyczny, którym jest skład Berolina “Jaś i Małgosia” z 1901 roku. Na przestrzeni lat historyczny tabor TMW się powiększał, a w szeregi Towarzystwa wstępowali miłośnicy wrocławskiej komunikacji miejskiej. Coroczna atrakcja letnia, jaką jest Zabytkowa Linia Tramwajowa, została uruchomiona w 2007 roku przez TMW. Na przestrzeni lat zgromadziliśmy przekrój wrocławskiego taboru tramwajowego od najstarszego do najnowszego. Sekcja Zabytkowy Tabor działa pod różnymi formami i nazwami w Towarzystwie Miłośników Wrocławia od 2005 roku. Od prawie dwudziestu lat zajmujemy się utrwalaniem historii wrocławskiej komunikacji miejskiej w sposób, który odzwierciedla ją najlepiej. Dzięki nam Wrocław posiada dziś wyjątkowo bogatą flotę starych tramwajów. TMW jest także jednym z pionierskich stowarzyszeń w Polsce, mających na celu zachowywanie zabytkowych pojazdów transportu miejskiego. Aktualnie (styczeń 2024) Sekcja działa w kilkudziesięcioosobowym składzie. W naszych szeregach są motorniczowie, dla których wielką pasją jest prowadzenie tak starych i wyjątkowych maszyn, a także pozostali członkowie. Starsi prekursorzy dbania o zabytkowe tramwaje przekazują tutaj swoją wiedzę młodszym, którzy chcą z nami pracować przy zabytkowych pojazdach. Jest to wiedza, która jest wyjątkowo cenna, a osób znających się na tym jest naprawdę niewielu. Dzięki doświadczeniu naszych członków jesteśmy wykonać wiele napraw przy taborze sami. Przy remontach kapitalnych lub dużych naprawach sięgamy po doświadczenie i profesjonalizm spółek zewnętrznych, nierzadko korzystając z finansowania zewnętrznego, bowiem nie można mówić o zyskach które biorą się z działalności w zakresie ratowania zabytkowego taboru. To jest tylko i wyłącznie pasja, w którą członkowie Sekcji Zabytkowy Tabor wkładają swój czas, pracę i środki. Wszystko po to, aby zabytkowe tramwaje mogły cieszyć oczy wszystkich: mieszkańców Wrocławia, turystów, pasjonatów komunikacji miejskiej.

Nasi członkowie przy pracy:

Otwórz zdjęcie

Otwórz zdjęcie

Otwórz zdjęcie

Otwórz zdjęcie

Otwórz zdjęcie

Otwórz zdjęcie

Oprócz prowadzenia prac przy zabytkowym taborze, zajmujemy się też organizacją imprez komunikacyjnych skierowanych głównie do miłośników komunikacji miejskiej. W mijającym 2023 roku zorganizowaliśmy łącznie 4 niezależne imprezy tramwajami typu 105, a także braliśmy udział we współorganizowanym przez nas corocznym wydarzeniu “NOCKA”, tym razem edycji związanej z dwudziestoleciem likwidacji linii nocnych tramwajowych, gdzie pokazaliśmy trzy wagony z naszych zbiorów. We wrześniu współorganizowaliśmy także coroczny Dzień Otwarty Zajezdni Popowice, gdzie nasi członkowie przygotowali kilka wystaw tematycznych. Uczestnikom wydarzenia pokazaliśmy wyjątkowe zbiory, takie jak historyczne bilety, rozkłady jazdy, symulator tramwaju, wystawa tablic kierunkowych i interaktywna wystawa elektronicznymi systemu informacji pasażerskiej. Przygotowane przez nas atrakcje zgromadziły masę zainteresowanych, co jest dowodem na to, że nasza praca nie idzie na marne.

Nasz tabor jest atrakcją dla wszystkich, dlatego co roku nasze pojazdy latem wyjeżdżają wozić turystów i mieszkańców Wrocławia na Zabytkowej Linii Tramwajowej. Obsługą linii w całości zajmuje się Sekcja Zabytkowy Tabor, przygotowując wagony, tablice kierunkowe “z epoki”, a także zapewniając obsługę konduktora podczas przejazdu.