Kategorie
Aktualności Galeria Małgosia

Agnieszka Wałek „Misterium”

Agnieszka Wałek, ur. 13 sierpnia 1998 w Oławie. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu i technikiem graficznym. Ilustratorka książek, politeistka, malarka, którą fascynują alegorie, starożytna symbolika kultur i ich doświadczenia mistyczne.

Wystawa ilustracji Agnieszki Wałek pt. „Misterium” za pomocą ilustracji jako środka przekazu wciela się w rolę kapłanki, oddając głos zapomnianym bóstwom, znanym z mitów, mimo bycia wciąż żywymi i przejawiającymi się we współczesnym świecie.

Twórczyni zwraca się w ich stronę i w pełni uznania pozwala przemawiać w swojej sztuce poprzez wrażliwość, świadomość, wyobraźnię.

Realizm magiczny prezentowany przez artystkę składa się z archetypów* ujętych techniką malarstwa cyfrowego (digital painting); są oniryczne, magiczne, sugestywne.

*Archetyp (z gr. arche – „początek”, typos – „typ”) – pierwotny wzorzec (pierwowzór) postaci, zdarzenia, motywu, symbolu lub schematu, głęboko zakorzeniony w kulturze przez człowieka. Najbardziej znany w definicji psychoanalitycznej, w której archetypy oznaczają elementy strukturalne nieświadomości wspólne wszystkim ludziom na świecie. Archetypy występują w nieświadomości zbiorowej i nieświadomości indywidualnej. Są wielkościami dynamicznymi: zdolne są do przemian i rozwoju.

Wydarzenie współfinansowane przez Gminę Wrocław i Wydział Kultury