Kategorie
Aktualności

Art Quilty

Danuta Owczarek od zawsze interesowała się sztuką a także szukała własnego sposobu wypowiedzi. Zgłębiała różne techniki z różnymi efektami. Praca i rodzina pochłaniała większość czasu i tylko w krótkich chwilach mogła oddawać się swojej pasji. W latach 80-tych uczestniczyła w 3 letnich zajęciach kultury plastycznej w Miejskim Ognisku Kultury Plastycznej przy Placu Solnym we Wrocławiu.

Tkaniną artystyczną (Art quilt ) zainteresowała się w trakcie kolejnych poszukiwań. Jest to technika gdzie medium są kawałki tkanin. Odpowiednio zestawione, przymocowane i obszyte.

Art quilty tworzy od 2019 roku. Pierwsze osiągnięcie to wyróżnienie publiczności na otwartym konkursie „Jak to ze lnem było” w Żyradowie w 2020r.

W 2021 została poproszona o zgodę na publikację prac w kwartalniku Art Quilting Studio wydawanym w USA. Współpraca trwa do dzisiaj.

W 2021r. została zaproszona do grona Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Tekstylnych SAQA z siedzibą w USA. Na wezwanie SAQA w 2022r jej praca „Sala taneczna” została wybrana do wystawy pt.”Haven”, spośród ponad 400 innych zgłoszonych prac. Premiera prezentacji miała miejsce na International Festival of Quilts w Houston 2022 następnym etapem wystawy jest podróż iprezentacja prac w innych galeriach oraz muzeach, przez kolejne trzy lata.

W roku 2022 praca „My i wy” otrzymała wyróżnienie sędziowskie na Festival of Quilts w Birmingham.

Na wezwanie SAQA w 2023 roku jej praca „Mój len” została wybrana do wystawy pt.”Mowa ciała” prezentowanej w galerii wirtualnej na stronie SAQA.

W 2023r. dwie zgłoszone prace „Bukiet” oraz „Meeting” zakwalifikowały się do wystawienia w listopadzie 2023 na największym festiwalu International Festival of Quilts Houston 2023.

Praca „My haven” została zakwalifikowana do uczestnictwa w Festival of Quilts w Birmingham, który odbędzie się w sierpniu 2023r. W maju 2023 roku jej 4 obrazy tekstylne oraz jeden obraz olejny zostały wystawione w Pałacu Myśliwskim Książąt Radziwiłłów w Antoninie.

Dziękuję.

Instagram @dana_owczarek

Strona www (w budowie) : danaowczarek.com