Kategorie
Aktualności

Złota odznaka TMW

Wręczenie nagrody Zarządu Związku Artystów Scen Polskich ZASP – Stowarzyszenie, Oddział we Wrocławiu Jadwidze Postrożnej

Wydarzenie zorganizowane z okazji Dnia Artysty Śpiewaka w uznaniu pięknej karty wokalnych dokonań artystycznych, związanej w sposób szczególny z Operą Wrocławską, ale i z innymi polskimi i zagranicznymi teatrami muzycznymi.

Jadwiga Postrożna – urodzona w Limanowej. Edukację muzyczną rozpoczęła jako skrzypaczka. Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalne w Akademii Muzycznej im K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Tadeusza Pszonki. Po ukończeniu studiów podnosiła swoje kwalifikacje, realizując studia podyplomowe w dziedzinie muzyki oratoryjnej. W 2015 r. obroniła stopień doktora sztuki. Swoje umiejętności wokalne rozwijała w Polsce i za granicą, m.in. pod kierunkiem Heleny Łazarskiej, Carol Richardson, Teresa Żylis-Gary, Cristiny Miatello. W 2005 r. jako studentka debiutowała na scenie Opery Wrocławskiej partią III Damy w „Czarodziejskim flecie” Mozarta pod dyr. T. Zatheya, a od 2011 r. jest solistką tej Opery. Na jej deskach wykreowała wiele ról operowych, za które zyskała uznanie krytyków oraz widzów. W 2017 otrzymała tytuł Śpiewaczki Roku za rolę Azuceny w „Trubadurze” Verdiego, a czytelnicy „Gazety Krakowskiej” wybrali ją Osobowością Roku 2016 w dziedzinie kultury. Współpracowała z takimi z reżyserami, jak: M. Znaniecki, J. Aleksandrov, L. Adamik, K. Lada, A. Leitenshneider oraz dyrygentami: Ch. Olivieri-Munroe, T. Kozłowski, J. Kasprzyk, M. Nałęcz-Niesiołowski.
Źródło i dodatkowe informacje: www.teatrwielki.pl/ludzie/jadwiga-postrozna
Strona Związku Artystów Scen Polskich: www.zasp.pl/oddzialy/oddzial-zasp-we-wroclawiu