Kategorie
Konkursy

Lista Zdobywców Korony Wrocławia 2024

774. Piotr Koziara;

775. Martyna Stypa;

776. Julia Kowalska;

777. Damian Sztucki;

778. Jakub Paździerkiewicz;

779. Karol Nosek;

780. Mikołaj Nosek;

781. Monika Kuźma;

782. Paweł Zderski;

783. Michał Jabłoński;

784. Joanna Lisowska;

785. Marek Jabłoński;

786. Filip Mazur;

788. Kinga Gągorowska;

789. Laura Gągorowska;

790. Michał Gągorowski;

791. Piotr Ćwiliński;

792. Filip Wania;

793. Zofia Wania;

794. Oliwia Wania;

795. Justyna Wania;

796. Hubert Trafiałek;

797. Tobiasz Trafiałek;

798. Paulina Trafiałek;

799. Pola Dąbek;

800. Hanna Dąbek;

801. Julian Plichta;

802. Wojciech Plichta;

803. Kinga Gągorowska;

804. Laura Gągorowska;

805. Julia Doros;

806. Klaudia Dziekan;

807. Wiktoria Słomianny;

808. Amelka Jura;

Kategorie
Aktualności

Podaruj 1,5% Towarzystwu Miłośników Wrocławia

Jak widać na plakacie, w zbiórce wspiera nas Fundacja Młodzi Młodym, dlatego tak ważne jest wpisanie oprócz NR KRS 0000270261 celu szczegółowego w informacjach uzupełniających: Towarzystwo Miłośników Wrocławia 12465.

Kategorie
Aktualności

„Babcia Lodzia”…,

czyli o Leokadii Wieczorek z wojenną historią w tle

Autor: Kamilla Jasińska

W maju 2024 roku skończy 88 lat. Ma trzy córki, pięcioro wnucząt i jedenaścioro prawnucząt, ale nie tylko im poświęciła całe swoje dorosłe życie. Ponieważ już jako kilkuletnia dziewczynka doświadczyła trudów pracy przymusowej w czasie II wojny światowej, to po wojnie zajęła się niesieniem pomocy tym, którzy również byli represjonowani przez III Rzeszę. Jej podopieczni to dziesiątki tysięcy byłych polskich robotników przymusowych. Na wniosek Towarzystwa Miłośników Wrocławia, uchwałą Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 14 marca 2024 roku, Leokadia Wieczorek – zwana w kręgu przyjaciół „Babcią Lodzią” – została laureatką Nagrody Wrocławia. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 24 czerwca podczas obchodów Święta Wrocławia.

Kategorie
Aktualności

„Widzę i dostrzegam”

Towarzystwo Miłośników Wrocławia serdecznie zaprasza na wystawę malarstwa Wiesława Bobera oraz spotkanie z autorem do Galerii „Małgosia”, ul. Odrzańska 39/40 w dniu 5 kwietnia 2024r. o godz. 18,00

Wstęp wolny

Wiesław Bober – grafik, malarz, reżyser filmowy.
W latach 1978-1983 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, (obecnie Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.) na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby, oraz dodatkowo w zakresie filmu animowanego. W l. 1983-85 współzałożyciel i pracownik Pracowni Filmowej (Animacji) w PWSSP. Po uzyskaniu dyplomu od 1984 r. pracował przez 18 lat w Telewizyjnym Studio Filmów Animowanych w Poznaniu na etacie plastyka, animatora i reżysera. 1989- Warsztaty animacji komputerowej ” Digital Creativity”, organizowane przez niemiecką Firmę: Computer Motion Pictures. 1995-1997 – Dyrektor artystyczny w Agencji Reklamowej. Od 1997 – indywidualna działalność artystyczna w założone własnej firmie: „Animarts”, przekształconej w Studio Sztuk Plastycznych i Filmowych „WB ART.” Realizacja indywidualnych zleceń, głównie dla kontrahentów szwedzkich np.

”Antonius Animation”, „Polplus” i niemieckich np. TV VOX. oraz dla polskiej Grupy PBG. W kręgu jego twórczości jest też realizacja wielu kopii znanych dzieł malarskich, które spełniają nieustanną chęć mierzenia się z mistrzostwem warsztatowym uznanych mistrzów sztuki minionych epok. Jest jednym z współtwórców pełnometrażowego animowanego filmu: „Twój Vincent”, nominowanego do Oscara.
Obecnie zajmuje się głównie malarstwem, które można zobaczyć w licznych galeriach i w internecie.

Kategorie
Wykłady, Prelekcje, Prezentacje

Kobieta i mężczyzna…

… małżeństwo, miłość i erotyka w nowożytnym Wrocławiu. Sposoby obrazowania tematyki miłosnej i obyczajowej w dekoracji przedmiotów codziennego użytku odkrywanych podczas archeologicznych badań wykopaliskowych.

To tytuł prelekcji, którą na spotkaniu sekcji Pokolenie Powojenne wygłosi dr Agata Maciączyk. Jak zwykle w ostatni poniedziałek miesiąca – 25 marca 2024 o godz. 18 w kamieniczce Małgosia.

Zapraszamy – wstęp wolny

Kategorie
Aktualności

Polacy w Breslau

POLACY W BRESLAU to nowy cykl kilkudziesięciu prelekcji i spacerów po Wrocławiu, które odbędą się w tym i kolejnym roku. Bohaterami spotkań będą przede wszystkim przedstawiciele #PoloniaWrocławska oraz polscy robotnicy przymusowi, czyli #LudzieZeZnakiemP. Wszystkie opowieści okraszone będą ciekawymi fotografiami (także takimi dotąd nieznanymi i niepublikowanymi) oraz wspomnieniami bezpośrednich uczestników wydarzeń zarówno tych tragicznych, jak i tych radosnych, bo będzie mowa o takich i takich 😎

📌 Organizatorami cyklu spotkań #PolacyWBreslauTowarzystwo Miłośników Wrocławia oraz Instytut Pamięci Narodowej we Wrocławiu, a mi przypadło w udziale wygłoszenie pierwszych dwóch prelekcji, na które serdecznie zapraszam 😊

Wstęp wolny!

Kategorie
Aktualności

Ostatnie Pożegnanie Stefana Rowińskiego

Kategorie
Aktualności

Wrocławskie murale z przewodniczkami z TMW

Przewodnicy miejscy, zrzeszeni w Klubie RZEPIÓR Towarzystwa Miłośników Wrocławia zapraszają na wycieczkę po wrocławskich muralach.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika (tvp.pl)

Kategorie
Aktualności Wykłady, Prelekcje, Prezentacje

Ze Lwowa do Wrocławia

o kamienicach, które opowiadają historie dwóch miast!

Zapraszam na spotkanie o Lwowie, mieście, którego nie da się zapomnieć i o tęsknocie za nim. Zapraszam na opowieść o Lwowie snutą we wrocławskich kamienicach. I – wbrew pozorom – będziemy się też uśmiechać wspominając historie przywiezione ze Lwowa do Wrocławia. Dzięki współpracy z fotografkami mieszkającymi we Lwowie pokaże również wnętrza kamienic. Opowieść snuć będę na podstawie piątej części książki z serii „Kamienice”. Zapraszam wraz z Sekcją Pokolenie Powojenne Towarzystwa Miłośników Wrocławia w poniedziałek – 26.02 – do kamieniczki „Małgosia” w Rynku, godz. 18.00 Joanna Mielewczyk

Kategorie
Aktualności

krótkotrwały krajobraz

Towarzystwo Miłośników Wrocławia serdecznie zaprasza do Galerii Małgosia w dniu 6 marca 2024r. o godz. 17,00 na wernisaż wystawy Zbigniewa Budzyńskiego „krótkotrwały krajobraz”.

Zbigniew Budzyński

malarz, grafik, rysownik i wieloletni pedagog. Absolwent Wydziału Artystycznego na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w pracowni prof. Grzegorza Dobiesława Mazurka. Twórczość artysty związana jest z Podlasiem i ziemią hajnowską. Artysta prowadzi także zajęcia plastyczne dla dzieci oraz dla osadzonych w Areszcie Śledczym w Hajnówce.

Było, było i się działo!!!

Kto nie był, przegapił przepiękny występ artysty, który nie tylko maluje, ale też gra i śpiewa. –

Kategorie
Aktualności Galeria Małgosia

Mój kot

Towarzystwo Miłośników Wrocławia zaprasza na wernisaż wystawy rysunków Doroty Chomko pt. „Mój kot”. Kot, domowy pupil z charakterkiem. Któż nie jest miłośnikiem miękkiego futerka, głębokiego miłosnego pomruku i tych pięknych, przepastnych kocich oczu.
Obecna wrocławska wystawa rysunków Doroty Chomko zatytułowana „Mój kot” zorganizowana została w związku z przypadającym corocznym Światowym Dniem Kota. Artystka często dla relaksu „uwiecznia” swojego ulubionego kota. Na bieżącej wystawie prezentuje przeróżne jego ujęcia wykonane węglem na papierze.
Wernisaż wystawy odbędzie się 17 lutego 2024r., o godz. 17,00 a więc w dniu obchodów Światowego Dnia Kota, w Galerii „Małgosia” ul. Odrzańska 39/40 (kamieniczka Małgosia”).
Wstęp wolny

Kategorie
Aktualności

Niemiecki obóz pracy Burgweide

Zapraszamy na wykład Kamilli Jasińskiej o niemieckim obozie przejściowym i pracy Burgweide, który odbędzie się 25 stycznia o godzinie 18:00 w kamieniczce Małgosia, czyli w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Wykład o niemieckim obozie przejściowym i pracy Burgweide – Wrocław, 1 lutego 2024 – Aktualności – Instytut Pamięci Narodowej – Wrocław (ipn.gov.pl)