Wykłady, prelekcje, prezentacje
w ramach Sekcji Pokolenie Powojenne

Prosimy autorów wcześniejszych wystąpień o przesłanie abstraktów swoich prelekcji na adres tmw.cloud.2022@gmail.com

Alfred Vöcke

Na początku XX wieku stolica Dolnego Śląska stała się zalążkiem protomodernizmu europejskiego oraz centrum ówczesnej awangardy.
W takiej rzeczywistości urodził się, wzrastał oraz tworzył niemiecki rzeźbiarz Alfred Vöcke. Okoliczności rozwoju oraz talent młodego rzeźbiarza sprawiły, że doczekał się kilku realizacji
w rodzinnym mieście, a niektóre przetrwały do dzisiaj. Zachowane dzieła są cennym dziedzictwem oraz dowodem na nowatorskie podejście do sztuki i rzeźby. Późniejsze realizacje Vöcke bezpośrednio nawiązują do nurtu Art Déco, będącego wyrazem luksusu w dobie popularnego modernizmu, ekspresjonizmu oraz funkcjonalizmu.

Czytaj dalej
Zakłady Przedmieścia Oławskiego do 1945 roku

Pierwsze zakłady przemysłowe zaczęły powstawać po włączeniu Przedmieścia Oławskiego w granice miasta w 1808 roku. Do rozwoju nowoczesnego przemysłu przyczyniło się powstanie linii kolejowej w 1842 r. Zachowane wyroby, opakowania, katalogi, druki ulotne czy rachunki mówią nam o działających tu zakładach przemysłowych (H. Meinecke , J. Schamell, Deubag), czy wytwórni mebli Gustawa Krause.

Czytaj dalej
Wrocławski Ogród Botaniczny

Wrocławski Ogród Botaniczny, nazywany oazą piękna i spokoju w cieniu gotyckich świątyń, jest drugim – po ogrodzie Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – najstarszym ogrodem tego typu w Polsce. Od 1974 r. jest wpisany na listę zabytków województwa dolnośląskiego, a od 1994 r. znajduje się w obrębie historycznego centrum miasta, objętego szczególną ochroną konserwatorską.

Czytaj dalej
Neptun odnaleziony

Historia lubi płatać figle. Niekiedy prawda okazuje się zgoła inna, niż powszechnie się sądzi. Czasem jedna wzmianka może utorować drogę do fascynującego odkrycia. Tak było tym razem. Do niedawna uważano, że zniszczona w 1945 r. fontanna Neptuna była tym samym dziełem, który stał na placu od 1732 r. Okazało się to całkowitą nieprawdą.

Czytaj dalej
Spod ziemi patrzy Breslau

Na początku zeszłego tygodnia (29 stycznia 2023 r.) w siedzibie Towarzystwa Miłośników Wrocławia miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W poniedziałkowe popołudnie w siedzibie towarzystwa odbyło się spotkanie z dwiema osobami reprezentującymi grupę nieformalną Spod ziemi patrzy Breslau – dr. Alanem Weissem
i mgr. inż. arch. kraj. Jackiem Jerzmańskim.

Czytaj dalej
Ludwig Alexander von Tiedemann

Ludwig Alexander von Tiedemann nie był wrocławskim architektem, ale miał decydujący wpływ na ważny w mieście zespół urbanistyczny budynków uniwersyteckiego Wydziału Medycznego przy ob. ul. Tytusa Chałubińskiego. Wszedł w skład komisji ministerialnej, która przebywała tutaj w kwietniu 1884 r. w celu konsultacji z profesorami instytutów i klinik i wyboru miejsca na planowane obiekty.

Czytaj dalej

Dzieje wrocławskich bractw strzeleckich. Nowe ustalenia.

Robert Heś, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor nauk humanistycznych w zakresie historii, pracownik Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Interesuje się zagadnieniami związanymi z historią wojskowości, historią zakonów krzyżowych oraz dziejami średniowiecznego i nowożytnego Śląska.

Czytaj dalej

Prof. dr Michał Jędrzejewski – o sobie i swojej rodzinie

Prof. dr Michał Jędrzejewski – scenograf, malarz, grafik, architekt wnętrz i wystaw. Absolwent PWSSP/ASP we Wrocławiu, ukończył malarstwo pod kierunkiem prof. Eugeniusza Gepperta i prof. Stanisława Pękalskiego (1958) oraz architekturę wnętrz u prof. Władysława Wincze (1960). Współautor akcji happeningowej „Teatr sensibilstyczny” 1957, autor i współautor około 200 scenografii TV i teatralnych, kilkudziesięciu rozwiązań wystawienniczych oraz projektów wnętrz, uczestnik licznych wystaw malarstwa, rysunku, plakatu i sztuki projektowej.

Czytaj dalej
FISTURO Filmowe Studio Rodzinne

Opisując Historie „FISTURO” trudno nie wspomnieć o wielkiej fascynacji
i zamiłowaniu już w młodych latach naszego ojca seniora – Henryka do kina, do ruchomego obrazu. Opowiadał nam, iż nawet podczas okupacji niemieckiej, gdy był wysłany na roboty do fabryki w Metz we Francji,
w wolne niedziele chodził do kina. Po wojnie senior – Henryk założył rodzinę
i rozpoczął udokumentowanie życia rodziny na zdjęciach, które wykonywał aparatem fotograficznym marki AGFA tzw. skrzynkowym a w latach późniejszych były inne nowsze i lepsze aparaty fotograficzne...

Czytaj dalej

26 września 2023 r. odbyło się spotkanie TMW, którego tematem było 500-lecie Reformacji we Wrocławiu. Przewodniczka z Koła Przewodników Miejskich PTTK – Anna Oryńska przedstawiła postacie pierwszego pokolenia reformatorów, których 400 lat temu upamiętniono na tablicy umieszczonej na wschodniej elewacji kościoła św. Marii Magdaleny, w którym 21 października 1523 r. ks. Johann Hess odprawił pierwsze nabożeństwo w duchu luterańskim.

Czytaj dalej

„Poniemieckie” to tytuł książki Karoliny Kuszyk, na marginesie której Magdalena Szafkowska podzieliła się refleksjami w trakcie spotkania sekcji Pokolenie Powojenne 23 października 2023 r.