Międzynarodowy Klub Wysokich

Wielkimi krokami / wysocy mają dłuuugi krok/ zbliża się 40-lecie Międzynarodowego Klubu Wysokich WeKuM, sekcji Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Data powstania Klubu to 15 czerwca 1968 r. Jego założycielem był ówczesny redaktor „Słowa Polskiego”, honorowy członek TMW i honorowy prezes Klubu Wysokich, Michał Żywień.
Istniejący od prawie 40. lat we Wrocławiu, Międzynarodowy Klub Wysokich działa pod patronatem Towarzystwa Miłośników Wrocławia od 1987 roku. Jeśli mówić o korzeniach Klubu, to wywodzi się on z działającego pod patronatem TMW i Słowa Polskiego, Klubu Czerwonego Goździka. Aktywna działalność Klubu przypada na lata 1972 – 1974, kiedy to wysocy tworzą trzon powstałego 28 marca 1971 r. Wrocławskiego Klubu Młodzieży WeKuM, a od 5 czerwca 1973 r. stają się sekcją Klubu WeKuM. Od 5 czerwca 1973 r. Klubem Wysokich kieruje obecny prezes Stefan Świgoń. Za założyciela Klubu uważamy jednak redaktora Michała Żywienia ze „Słowa Polskiego”, honorowego członka TMW i honorowego prezesa Klubu Wysokich.

W mijającym okresie sprawozdawczym a konkretnie 2 lipca 2005 r. zorganizowaliśmy XXX Jubileuszowe Spotkanie Wysokich , na którym Adam Kielak z Rudy Śląskiej swoimi 215 centymetrami pokonał dotychczasowego mistrza wysokości Tadeusza Dworoka ( 214 cm) z Zabrza. Jak widać tytuł najwyższego pozostał na Śląsku. 6 lipca tego roku Katarzyn a Piskoń z Lublińca i Tadeusz Dworok zawarli związek małżeński i na najbliższym balu 1 lipca 2006 r. zostali ogłoszeni najwyższą parą małżeńską. Zdetronizowali tym samym dotychczasową najwyższą parę Krystynę i Sławomira Rędziów z Siedlec . Nasze coroczne imprezy odbywały się w 2004 r. w restauracji „Mars” a w latach 2005 – 2007 w restauracji „Trzy Kolory”. Od 2003 r. uczestniczymy w Imprezie SUREXPO, gdzie prezentujemy nasz dorobek. W latach 2003 – 2004 odbywały się one we wrocławskiej Hali Ludowej a od 2005 roku w Salonie – Warszawskie Centrum EXPO XXI. Poza naszymi corocznymi Balami Wysokich organizowaliśmy spotkania karnawałowe oraz wieczory wigilijne. Nasi najwyżsi uczestniczyli i uczestniczą w europejskich spotkaniach organizowanych w różnych krajach Europy, a na naszych balach tańczyli wysocy z Niemiec, Szwajcarii, Holandii, Czech, Rosji i z innych krajów. Gościliśmy też prezydentów europejskich klubów wysokich: Niemca Hero Janssena , Holendra Roba Bruintjesa ( 223 cm) i aktualnego prezydenta Europy Christiana Senfta ze Szwajcarii (202 cm).
Od wielu lat współpracujemy ze Stowarzyszeniem Chorych na Zespół Marfana, choroby dotykającej szczególnie ludzi o ponadprzeciętnym wzroście. Klub nasz sławi Wrocław i kraj daleko poza granicami Polski, posiadamy szerokie kontakty z klubami europejskimi, USA i Kanady.

O naszym Klubie piszą: Encyklopedia Wrocławia, Wydawnictwo „Polskie rekordy i osobliwości”, Kalendarz Wrocławski, czasopisma zagraniczne i międzynarodowe wydawnictwa o wysokich.
Byliśmy też bohaterami wielu audycji telewizyjnych; „Swojskie Klimaty” -TVP I, „Na każdy temat” -Polsat, „Między kuchnią i salonem”- TVN, „Rozmowy w toku” – TVN, „Ja tylko pytam” – TV 4, „Ciao Darwin” – TVN, „Wysocy contra niscy” – TVN, „Pytanie na śniadanie” – TVP II, „Teleturniej „Familiada” TVP oraz w programach młodzieżowych i informacyjnych.

Gościliśmy w wielu audycjach radiowych ogólnopolskich i regionalnych np. Lato z radiem, Lato na gorąco (koszalińskie). Klub wyróżniony dyplomami Prezydenta Wrocławia, Dyrektora Wydziału Kultury, Wojewódzkiego Domu Kultury (obecnie C.S. IMPART), listami „Słowa Polskiego” i innych instytucji. Złotą odznaką TMW za działalność dla rozwoju miasta w 1988 r. Klub posiada swój hymn., słowa napisała L. Majewska a muzykę Zb. Turkiewicz.

"Za niskie są dla nas sufity,
Wypchniemy głową każdy strop,
Nie dla nas małe kobity,
Gdzie znajdzie żonę długi chłop.
Dłudzy ! kompleksy pora rzucić precz,
Dłudzy ! być nietypowym trudno - lecz
Gdy długie są kończyny,
Wejść można na wyżyny,
I to jest fajna rzecz!

To dwie z siedmiu zwrotek tego hymnu.

O wysokich powstawały też wiersze i aforyzmy, opowiadane są anegdoty. Klub posiada swą stronę internetową.
Klub Wysokich doczekał się też opracowania naukowego, a praca magisterska pt. „Klub Wysokich jako zjawisko kulturowe” (1989 r. ) napisana i obroniona przez prezesa Stefana Świgonia na Uniwersytecie Wrocławskim została wysoko oceniona przez promotora, komisję egzaminacyjną oraz mass media.
Klub Wysokich w czasie prawie 40-letniej działalności zorganizował 32 Ogólnopolskie Spotkania – Bale Wysokich, w których uczestniczyło wielu wysokich z krajów europejskich i pozaeuropejskich, w tym prezydenci europejskich klubów wysokich. Klub działa wyłącznie dzięki społecznemu zaangażowaniu członków zarządu i szeroko promuje nasz Wrocław w kraju i za granicą.

Prezes
Stefan Świgoń