
Zapraszamy również 6 maja o godz. 18,00 na mszę w intencji zmarłych i żyjących członków Klubu Ludzi z Lit. „P”, która odbędzie się w kościele Garnizonowym we Wrocławiu przy ul. św. Mikołaja 1
Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz wiśnia.art zapraszają do Galerii „Małgosia” na wystawę Aleksandry Antoniny Wiśniewskiej pn. „Przewodniczki i Szamanki”.
Wernisaż wystawy odbędzie się 28 marca o godzinie 18,00 w Towarzystwie Miłośników Wrocławia, ul. Odrzańska 39/40 w Galerii „Małgosia”
Wstęp wolny!

„Zdecydowanie wrocławska artystka, kocham to miasto, które od lat mnie inspiruje. Tworzę w trzech ulubionych obszarach, na papierze- akwarele, na płótnie- najczęściej akty a Wrocławiowi odwdzięczam się za wszystko malując ściany (szczególnie w lokalach gastronomicznych). Każde medium przynosi inne wyzwania i inne tematy, od lat nie potrafię wybrać dlatego tak już chyba pozostanie. Teraz zapraszam wszystkim na bardzo osobistą wystawę. Wszystkie szamanki które mam w sobie, przewodniczki po emocjach, odcienie mojego spojrzenia na kobiecość- trudno było je pokazać, ale mam nadzieje, że do Was też przemówią.
Pozdrawiam serdecznie
Aleksandra Wiśniewska”
rzepior-przewodnicy.pl/MDPT25.htm
Święto coroczne przypadające na dzień 21 lutego. Przewodnicy miejscy, terenowi i sudeccy z Dolnego Śląska i Opolszczyzny świętowali w sobotę, 22 lutego. Obchody zorganizował Regionalny Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK Województwa Dolnośląskiego i Opolskiego oraz Klub Przewodników i Pilotów „Rzepiór” działający przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia
Dodatkowo w tym roku z okazji 1000-lecia pierwszej królewskiej koronacji w Polsce, przewodnicy dolnośląscy i opolscy spotkali się o godz. 8.45 na Promenadzie Staromiejskiej pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, gdzie uroczyście złożyli wieniec z białych i czerwonych róż przy dźwiękach hejnału wrocławskiego.
O godzinie 10.00 w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu, pod patronatem honorowym Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzego Pokoja rozpoczęły się oficjalne uroczystości MDPT w okazałej sali obrad Sejmiku.
Prowadzący spotkanie, nasz kolega Michał Ambroż, przywitał wszystkich uczestników, a przede wszystkim Przewodników Honorowych PTTK – Andrzeja Konarskiego, Mariana Hawrysza, Stanisława Grochocińskiego, oraz zaproszonych Gości w tym przedstawicieli ZG PTTK, następnie zaapelował do wszystkich o odśpiewanie Hymnu Przewodnickiego.
Miłym akcentem uroczystości było wręczenie odznaczeń, dyplomów i listów gratulacyjnych.
Odznakę Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego otrzymali z rąk Jerzego Pokoja: Barbara Kopydłowska-Kaczorowska, Anna Rotko, Halina Skowrońska, Lech Błaczkowski i Dariusz Wójcik. Włodzimierz Dąbrowski będzie miał wręczone odznaczenie później.
Odznaki TMM Złote otrzymali: Joanna Bajor, Maria Woźniak oraz Michał Ambroż.
Listy Gratulacyjne Marszałka Województwa Dolnośląskiego otrzymała Joanna Bajor oraz nasza koleżanka Janina Bednarska.
Ważną częścią uroczystości było zapoznanie zebranych z historią powstania i architekturą miejsca naszego spotkania w wykładzie kol. Andrzeja Konarskiego „Gmach Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu”.
W drugim wykładzie Pani Mariola Abkowicz, sama będąc karaimoznawcą, zapoznała nas z mniejszościami narodowymi na Dolnym Śląsku.
Kolejnym punktem programu była wizyta wszystkich uczestników w naszym wrocławskim obiekcie, tak rzucającym się w oczy, a mianowicie w Sky Tower. Tu w Restauracji Marche przy wspólnym obiedzie wznieśliśmy toast za wszystkich przewodników i za nasze święto!
Ostatnim wydarzeniem tego dnia była wizyta na 49 piętrze tego okazałego gmachu skąd podziwialiśmy, zamglony trochę Wrocław. Gospodarze Tarasu Widokowego udzielili wielu informacji, odpowiadając na pytania przewodników. Na koniec obdarowali każdego uczestnika upominkiem – plecakiem z logo SkyTower.
Na zakończenie organizatorzy podziękowali wszystkim za przybycie na obchody jubileuszowego XX Międzynarodowego Dnia Przewodnika Turystycznego i życzyli całej braci przewodnickiej – Do zobaczenia za rok!!!!
Czas upamiętnienia
Kolejne spotkanie z cyklu upamietnień odbyło się pod tablicami ,,Prawd Polaków,, przy Kościele św. Marcina w rocznicę I Kongresu Polaków w Berlinie. 6 marca 2025 roku odbyła się duża uroczystość z udziałem władz miasta, organizacji pozarzadowych, młodzieży ze szkół patronackich, IPN, harcerze z Hufca im Dawnej Polonii Wrocławskiej przy honorowej warcie wojskowej oraz straży miejskiej.
Trzeba pamietać, że przed 40-tu laty dzięki staraniom Alicji Zawiszy zostały ufumdowane te tablice przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia przy których dziś odbywają się upamietnienia. Alicja Zawisza była dla Polonii opiekunką i motorem do działania.
Pamiętamy

























Jak widać na plakacie, w zbiórce wspiera nas Fundacja Młodzi Młodym, dlatego tak ważne jest wpisanie oprócz NR KRS 0000270261 celu szczegółowego w informacjach uzupełniających: Towarzystwo Miłośników Wrocławia 12465.
Towarzystwo Miłośników Wrocławia oraz Klub Przewodników i Pilotów „Rzepiór” ogłaszają nabór chętnych na kurs przewodników miejskich i terenowych, kończący się egzaminem PTTK. Termin zgłoszeń do 02.04.2025 (e-mail-tmw@tmw.com.pl, tel. 694787310)
Teka z podróży
Towarzystwo Miłośników Wrocławia zaprasza 21 marca o godz. 17,00 na finisaż wystawy Krzysztofa Cepy – Teka z podróży


Krzysztof Cepa wystawa „Teka z podróży” – Galeria ,, Małgosia ” Wrocław
Na kolejnym spotkaniu w ramach posiedzeń Sekcji Pokolenie Powojenne, które odbyło się w Pałacu Królewskim 24 lutego 2025 r. o godz. 17.00 pani Barbara poprowadziła nas śladami swojej edukacji muzycznej i kariery zawodowej.
Czas na upamiętnienia
W dniu 21lutego 2025 roku odbyło się spotkanie naszych członków z Klubu Ludzi ze znakiem ,,P,, z młodzieżą uczącą się w Zespole Szkół Teleinformaycznych i Elektronicznych byłym Obozie przejściowym przy ulicy Hauke Bosaka.
Te uroczyste spotkania to bardzo długa tradycja, która przypomina o ludziach więzionych i tych którzy utracili życie przebywając w budynku tej szkoły. Dzięki gronu pedagogicznemu i młodzieży, która przypomniała wspomnienia obozowiczów, mieliśmy możliwość wspomnienia i zadumy nad ich losem. Pod tablicą upamiętniającą więźniów tego obozu zostały złożone wiązanki kwiatów. Dziękujemy – Pamiętamy




















