Kategorie
Aktualności Galeria Małgosia

Agnieszka Wałek „Misterium”

Agnieszka Wałek, ur. 13 sierpnia 1998 w Oławie. Jest absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu i technikiem graficznym. Ilustratorka książek, politeistka, malarka, którą fascynują alegorie, starożytna symbolika kultur i ich doświadczenia mistyczne.

Wystawa ilustracji Agnieszki Wałek pt. „Misterium” za pomocą ilustracji jako środka przekazu wciela się w rolę kapłanki, oddając głos zapomnianym bóstwom, znanym z mitów, mimo bycia wciąż żywymi i przejawiającymi się we współczesnym świecie.

Twórczyni zwraca się w ich stronę i w pełni uznania pozwala przemawiać w swojej sztuce poprzez wrażliwość, świadomość, wyobraźnię.

Realizm magiczny prezentowany przez artystkę składa się z archetypów* ujętych techniką malarstwa cyfrowego (digital painting); są oniryczne, magiczne, sugestywne.

*Archetyp (z gr. arche – „początek”, typos – „typ”) – pierwotny wzorzec (pierwowzór) postaci, zdarzenia, motywu, symbolu lub schematu, głęboko zakorzeniony w kulturze przez człowieka. Najbardziej znany w definicji psychoanalitycznej, w której archetypy oznaczają elementy strukturalne nieświadomości wspólne wszystkim ludziom na świecie. Archetypy występują w nieświadomości zbiorowej i nieświadomości indywidualnej. Są wielkościami dynamicznymi: zdolne są do przemian i rozwoju.

Wydarzenie współfinansowane przez Gminę Wrocław i Wydział Kultury

Kategorie
Aktualności

22.06.2024 My Wrocławianie

w dniu 22 czerwca 2024r. podczas koncertu na Wrocławskim Rynku „My Wrocławianie” Prezes TMW Zbigniew Magdziarz oraz Przewodnicząca Kapituły Wyróżnień i Odznaczeń TMW Halina Okólska wręczyli Złote odznaki Towarzystwa Miłośników Wrocławia za szczególny wkład w rozwój kultury i sztuki w naszym mieście:

Bogusławowi Klimsie, Stanisławowi Marcinowi Kołodziejowi, Andrzejowi Kuryło, Markowi Łaciakowi, Jerzemu Malocie i Tadeuszowi Nestorowiczowi.

smart
smart
smart
Kategorie
Aktualności Wykłady, Prelekcje, Prezentacje

Hindusi we Wrocławiu

To temat kolejnego spotkania sekcji TMW Pokolenie Powojenne.

Prelekcję wygłosi p. dr Nina Budziszewska.

Spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2024 roku o godz. 17.00 w Pałacu Królewskim we Wrocławiu, Oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia, w sali audiowizualnej na parterze w Skrzydle Wschodnim.

Zapraszamy – wstęp wolny

Kategorie
Aktualności

X Święto Kwiatów na ul. Odrzańskiej

Wydarzenie współfinasowane przez Gminę Wrocław oraz Wydział Kultury.

17 czerwca 2024 r. był pierwszym dniem ,,Święta kwiatów na Odrzańskiej,, w ramach ,,Dni Wrocławia,,. W tym dniu odbyły się warsztaty florystyczne pod czujnym okiem florystki Moniki Gołdon. Przygotowane zostały – wystawa kwiatów, wystawa obrazów kwiatowych oraz wystawa miniatur architektonicznych. Kamieniczka Małgosia została przepięknie udekorowana już pierwszego dnia było wielu zwiedzający oraz wielu chętnych do udziału w warsztatach. Dziękujemy osobom uczestniczącym w pracach florystycznych Lucynie Malickiej, Danucie Chwostyk, Annie Sadowskiej, Annie Semp, Izabeli Znamierowskiej – Karaś, Annie Nawara, Marii Nowak, Izabelli Bill, Julii Januszewicz, Dorocie Gołdon – Kiel. Drogie Panie jesteście nieocenione.

Wernisaż wystaw odbył się w dniu 18 czerwca 2024 r. godz. 18.00 – Kamieniczka Małgosia. Przy tłumach zwiedzających. Dziękujemy za przybycie🌺🌹Kolorowy korowód kwiatów w ramach Dni Wrocławia przeszedł od pl. Solnego do Kamieniczki Małgosia. Po drodze była muzyka, tańce, śpiewy. Dziękujemy uczestnikom ze szkół podstawowych nr 1 i 108. Uczestnicy mogli zobaczyć wystawy kompozycji kwiatowych, obrazów kwiatowych oraz miniatur architektonicznych. Drugi bardzo bogaty w wydarzenia dzień ,,Święta kwiatów na Odrzańskiej,, 18 czerwca 2024 r. to poranny kwiatowy kolorowy pochód młodzieży ze szkół wrocławskich nr1 i 108. Tańce, muzyka i śpiew oraz oryginalna łódź Pana Marka. Trzy wystawy i tłumy zwiedzających. Wystawa miniatur architektonicznych @obserwującyKatarzyny Senkowskiej, obrazy @obserwującyartystów z Pracowni Kasi, kompozycje kwiatowe, wspaniałe wiersze @obserwującyIzabeli Moniki Bill, nagrody i dyplomy dla uczestniczek warsztatów florystycznych oraz wspaniały poczęstunek. Było pięknie, nastrojowo, smacznie i pachniały kwiaty.

Trzeci dzień Święta Kwiatów na Odrzańskiej w ramach Dni Wrocławia to tłumy na wystawie kompozycji kwiatowych, obrazów oraz wystawie miniatur architektonicznych. W ten dzień też przewodnicy z Klubu Przewodników i Pilotów Rzepiór oprowadzali bezpłatnie po Bazylice Mniejszej św. Elżbiety oraz po ulicy Odrzańskiej. Dziękujemy za udział wrocławianom oraz przewodniczkom Annie Błońskiej i Alicji Kaliniak.

W czwartek 20 czerwca 2024r. odbył się specjalny przejazd „Ukwieconym Tramwajem” 🌸🌼💐Z okazji X Święta Kwiatów na ulicy Odrzańskiej organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia w ramach Święta Wrocławia, odbył się przejazd tramwajem 105Na udekorowanym wewnątrz kwiatami. Nasza zaprzyjaźniona Fundacja ,,Myślę, Czuję, Jestem,, i tym razem nie zawiodła – wszyscy przyszli w pięknych wiankach. Nie zabrakło Wrocławian chętnych do wzięcia udziału w tym wyjątkowym przejeździe. Tramwaj kursował z przystanku „Opera” od godziny 12:00 do 14:00 wykonując łącznie 4 kursy o godzinach 12:00, 12:40, 13:20 i 14:00. Przejazdy były bezpłatne.

21.06.2024 r. to był dzień inauguracji X Święta Kwiatów na Odrzańskiej od godziny 15.00 mieszkańcy oraz turyści zostali zaproszeni na koncert ,,Pamiętajcie o Ogrodach,, w Kamieniczce Małgosia. Występy artystyczne Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Uniwersytecie Wrocławskim uświetniły zakończenie naszego projektu dofinansowanego przez Gminę Wrocław. Nasz wspaniały wodzirej Jerzy Sosnowski nie dał nudzić się nikomu. Dziękujemy naszym przyjaciołom z UTW za rozśpiewanie przybyłych gości oraz za świetną zabawę. Dzięki zaangażowaniu wielu członków TMW projekt w tym roku był wielkim sukcesem. Dziękujemy za waszą pracę i poświecenie. Przepiękny projekt X ,,Święta kwiatów na Odrzańskiej,, w ramach Dni Wrocławia za nami. 😘🌺

Dziękujemy Gminie Wrocław – Wydziałowi Kultury Urzędu Miejskiego za dofinansowanie naszego projektu.

Kategorie
Aktualności

Dzień Otwarty MPK Wrocław

W sobotę 25.05.2024 w godzinach 11:00 – 16:00 na zajezdni tramwajowej Gaj przy ul. Kamiennej 74 odbędzie się Dzień Otwarty MPK Wrocław, w którym po raz kolejny weźmie udział Towarzystwo Miłośników Wrocławia. Na wystawie zabytkowego taboru pojawią się nasze dwa tramwaje: słynny LH Standard „Baba Jaga” #1209 z 1929 roku oraz 105Na #2424 z 1985 roku, czyli JEDYNY ORYGINALNY WROCŁAWSKI WAGON tego typu, który został zachowany jako zabytek.

Wzorem Dnia Otwartego Zajezdni Popowice w 2023r. członkowie Sekcji Zabytkowy Tabor TMW przygotowali dla Państwa wyjątkową wystawę, która będzie zorganizowana w tramwaju 105Na #2424. Będzie można zobaczyć archiwalne bilety, rozkłady jazdy, tablice liniowe, pulpity i inne części tramwajowe, a także wiele innych ciekawostek, które nie są do zobaczenia na co dzień.

Zapraszamy!

Kategorie
Aktualności Wykłady, Prelekcje, Prezentacje

Działalność instytucjonalna Żydów na Dolnym Śląsku  po II wojnie światowej

27 maja 2024 r., w ramach spotkania sekcji TMW Pokolenie Powojenne, Tamara Włodarczyk wygłosiła wykład poświęcony instytucjom żydowskim na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej, który został zaprezentowany w Pałacu Królewskim, siedzibie Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Kategorie
Aktualności TMW

Gdzie był błąd?

Kategorie
Aktualności

Bożena Kosicka – Piech REFLEKSJE

Towarzystwo Miłośników Wrocławia zapraszana wystawę malarstwa Bożeny Kosickiej – Piech „Refleksje”.

Spotkanie z autorką odbędzie się 17 maja 2024r. o godz. 18,00 w Galerii „Małgosia” przy Towarzystwie Miłośników Wrocławia, ul. Odrzańska 39/40 II p.

Wystawę będzie można oglądać od 8 do 27 maja 2024r.

Bożena Kosicka – Piech – absolwentka Wydziału Konserwatorstwa i Zabytkoznawstwa Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.

Pracuje jako konserwator dzieł sztuki oraz tworzy własne dzieła malarskie, w tym profesjonalne kopie obrazów Dawnych Mistrzów, w których wykorzystuje autentyczne, adekwatne do danej epoki technologie i techniki malarskie.

Artystka prezentowała swoje prace na ponad 100 wystawach w renomowanych galeriach sztuki w Polsce i na świecie. Za swoje prace malarskie i konserwatorskie otrzymała liczne nagrody oraz wyróżnienia, jak również stypendia twórcze i naukowe.

W 2023 roku p. Bożena Kosicka – Piech została odznaczona Medalem Gloria Artis nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki.

Wystawa pt; „REFLEKSJE” jest zbiorem wybranych dzieł z różnych okresów twórczości p. Bożeny Kosickiej – Piech, wpisujących się w temat przemyśleń nad istotą życia.

Wstęp wolny.

Kategorie
Aktualności Wykłady, Prelekcje, Prezentacje

Karaimi we Wrocławiu

W trakcie kolejnego spotkania sekcji TMW Pokolenie Powojenne p. Mariola Abkowicz wygłosi prelekcję na temat Karaimskich tropów na mapie Wrocławia.

Uwaga zmiana miejsca i godziny spotkania

Spotkanie odbędzie się 22 kwietnia 2024 roku o godz. 17.00 w Pałacu Królewskim we Wrocławiu, Oddziale Muzeum Miejskiego Wrocławia, w sali audiowizualnej na parterze w Skrzydle Wschodnim.

Zapraszamy – wstęp wolny

Kategorie
Aktualności TMW

Krystian Cieleban