Kategorie
Aktualności

Przywracamy pamięć – zaproszenie na spotkanie

Szanowni Państwo,
Członkowie Towarzystwa Miłośników Wrocławia, szczególnie Klubu Ludzi ze Znakiem P,

mając na uwadze dotychczasową owocną współpracę naszej instytucji z Towarzystwem Miłośników Wrocławia, potwierdzoną podpisanym 23 września ubiegłego roku porozumieniem o stałej współpracy, w imieniu dyrektora Centrum Historii Zajezdnia, dr. Marka Mutora, zapraszam Państwa na spotkanie „Przywracamy pamięć”. Odbędzie się ono we wtorek 28 czerwca o godz. 12.00  w sali kinowej.

Chcielibyśmy spotkać się z Państwem w kameralnym gronie, gdyż tylko Państwo dysponują wiedzą niezbędną do zachowania pamięci o działaczach TMW i Klubu Ludzi ze Znakiem P. Zeskanowaliśmy już znaczną część materiałów ikonograficznych wypożyczonych – za zgodą prezesa Zbigniewa Magdziarza – od Towarzystwa Miłośników Wrocławia. Jest tam wiele zdjęć z uroczystości organizowanych przez TMW w minionych latach, np. z Dni Wrocławia, jednakże fotografie opisane zostały w bardzo ogólny sposób. Najczęściej brakuje nazwisk osób sfotografowanych. Rozpoznanie ich i utrwalenie jest niezwykle istotnym zadaniem, ma także duże znaczenie z punktu widzenia badań naukowych oraz zachowania pamięci o członach TMW i Klubu dla kolejnych pokoleń. Ważne są także okoliczności wykonania rozmaitych fotografii – w tym temacie również tylko Państwo są w stanie nam pomóc.

W wypożyczonych nam zbiorach znalazła się m.in. kronika fotograficzna Klubu Ludzi ze Znakiem P, która zawiera niezwykle interesujące zdjęcia, jednakże one również przeważnie nie są podpisane. Jesienią tego roku ukaże się przewodnik historyczny poświęcony tematyce obozów i miejsc pracy przymusowej we Wrocławiu, autorstwa Kamilli Jasińskiej, prof. Krzysztofa Ruchniewicza i Ewy Skrzywanek. Zdjęcia pochodzące m.in. ze zbiorów Klubu i TMW będą ilustrować tę publikację. Pragniemy jednak, by każde zdjęcie zostało odpowiednio opisane – ludziom tym, byłym robotnikom przymusowym, należy się przecież nasza pamięć.

Wierzymy, że takie spotkanie będzie także okazją do powspominania rozmaitych wydarzeń z udziałem TMW i Klubu Ludzi ze Znakiem P, dlatego bardzo liczymy na Państwa obecność.  

Jeśli dysponują Państwo jakimikolwiek materiałami dotyczącymi przede wszystkim tematyki obozów pracy przymusowej, to będziemy wdzięczni za ich użyczenie w celu wykorzystania w publikacji oraz do badań naukowych. Materiały takie można przynieść na spotkanie.

Z wyrazami szacunku

Kamilla Jasińska
kierownik Działu Wydawniczego
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość”