Kategorie
Aktualności

W pierwszą rocznicę śmierci Wojciecha Gryczyńskiego

18 lutego 2022r. odszedł Wojciech Gryczyński, wieloletni Prezes Towarzystwa Miłośników Wrocławia.

Zapraszamy do uczestnictwa w uroczystości rocznicowej, która odbędzie się na cmentarzu Św. Rodziny przy ul. Smętnej we Wrocławiu 24 lutego 2023r. o godz. 15,00

Wojciech Gryczyński urodził się we Wrocławiu 8 grudnia 1945 roku. Należał do grupy 584 dzieci, które urodziły się w naszym mieście w rodzinach polskich. Dzieci Pionierów Wrocławia, znanych pod nazwą Wrocławianie 45, były zawsze traktowane ze szczególną atencją. Ich pierwsze spotkanie odbyło się w roku 1955 w ratuszu. Od roku 1956 opiekę nad grupą przejęło świeżo utworzone Towarzystwo Miłośników Wrocławia.

Z Wrocławiem związał się na zawsze. Wrocław był jego pasją. Jako społecznik był liderem Towarzystwa Miłośników Wrocławia. W latach 1991-1995 i 1999 -2013 prezesem Zarządu TMW, a od roku 2013- honorowym prezesem TMW. To on w 2016 r. odebrał w imieniu TMW Dolnośląski Klucz Sukcesu dla najlepszej organizacji pozarządowej na Dolnym Śląsku.

Dwadzieścia dwa lata swojego zawodowego życia poświecił pracy w samorządowych jednostkach Wrocławia i Dolnego Śląska. Prowadził wiele projektów realizowanych w ramach inicjatyw lokalnych na wrocławskich osiedlach. Nadzorował gospodarkę komunalną miasta oraz jednostki organizacyjne, takie jak Zarząd Cmentarzy Komunalnych, Zarząd Dróg i Komunikacji (obecnie ZDiUM) czy Miejski Ogród Zoologiczny. Jako zastępca dyrektora MOSiR Zachód nadzorował pracę obiektów zarządzanych przez MOSiR, m.in. kąpielisk przy ul Wejherowskiej i Glinianek oraz walnie przyczynił się do budowy Hali Orbita.

Współpracował w imieniu miasta Wrocławia z prowadzącą budowę Aquaparku spółką Wrocławski Park Wodny, uczestniczył aktywnie w nadzorowaniu jego budowy, jako koordynator ds. budowlanych w spółce „Nowy Szpital Wojewódzki” , brał udział w realizacji nowego szpitala przy ul. Fieldorfa we Wrocławiu – od etapu projektowania poprzez etap budowy do momentu jego pełnego wyposażenia. Szpital jest obecnie użytkowany przez Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka.

Aktywnie działał też w Stowarzyszeniu na Rzecz Promocji Dolnego Śląska. Przez wiele lat był przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia. Był w tej działalności niebywałe pracowity, rzetelny, wytrwały, a przy tym skromny. Zawsze pracował dla chwały miasta, a nie swojej. W jego działaniach nie było rzeczy nie możliwych, zawsze znalazł najlepsze wyjście z trudnych sytuacji.

We wrześniu 2021r. Za swoją działalność społeczną został nagrodzony Laurem Wrocławia.